Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Başkonsolosun Mesajı

 

Avustralya Türk Toplumunun Değerli Üyeleri, 

Türkiye Cumhuriyeti Sidney Başkonsolosu olarak 1 Şubat 2017 tarihinde görevime başladım.

Kökleri Çanakkale Savaşlarına dayanan özel bağlara sahip olduğumuz Avustralya’da onurla yürüteceğim bu görevim sırasında, konsolosluk iş ve işlemlerinin kaliteli, hızlı ve çözüm odaklı olarak yerine getirilmesinin yanı sıra vatandaşlarımızın haklarının korunması ve yaşamlarının kolaylaştırılmasına katkıda bulunmak için gayret göstereceğim. Bu anlayışla, Yeni Güney Galler ve Queensland Eyaletleri ile Kuzey Bölge ve Avustralya Başkent Bölgesinden oluşan görev bölgemizdeki vatandaşlarımızın muhatap oldukları her seviyedeki yerel makamlarla ilişkilerimizin geliştirilmesine önem vereceğim.

Eyaletler ve yerel yönetim birimleriyle ülkemiz arasında başta ekonomik, ticari, sanayi, kültürel ve eğitim olmak üzere tüm alanlardaki ilişkilerin ve işbirliğinin geliştirilmesine katkıda bulunmayı, gerek ülkemizi gerek Türk toplumunu Avustralya’da daha da tanınır kılmayı hedefliyoruz.  Bu yöndeki çalışmalarımızda, sizlerin desteği ve dayanışması bizim için özel önem taşıyor.  

Görev bölgemizdeki vatandaşlarımızın her birine ulaşmak da hedeflerimiz arasında. Bu amaçla, sizlerle değişik vesilelerle sıklıkla biraraya gelmeyi ve önümüzdeki dönemde gezici konsolosluk hizmetlerini devam ettirmeyi planlıyorum. Aynı şekilde siz kıymetli vatandaşlarımızın da Başkonsolosluğumuzu ziyaret etmenizi, telefon ve e-posta yoluyla, ayrıca Başkonsolosluğumuz internet sayfalarından ve sosyal medya hesaplarından bize ulaşmanızı, etkinliklerinizin tümünden bizi haberdar etmenizi bekliyorum.

Başkonsolosluğumuzun kapıları sizlere açık olmaya devam edecektir. Konsolosluk faaliyetlerimizle  ilgili görüş, öneri ve yapıcı eleştirilerinizi bildirmenizden büyük memnuniyet duyacağım.

55 bin civarında olduğu tahmin edilen görev bölgemizdeki Avustralya Türk Toplumu üyelerinin ortak değerlerimiz etrafında kenetlenerek, mevcudiyetini  güçlendirmesi, birlik ve  beraberlik ruhuyla, ülkemizin tanıtımı ve maruz  kaldığı  terör ve diğer sınamalar karşısında dayanışma göstermesi,  ulusal değerlerimizin yeni nesillere aktarılması ve   çokkültürlü Avustralya  toplumunun saygın  mensupları  olarak hayatın her alanında etkin  ve başarılı olmaları önem taşımaktadır. Bu bakımdan, sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını teşvik etmeye ve desteklemeye de özel önem vereceğim.

Bu duygu ve düşüncelerle, şahsım ve tüm Başkonsolosluk personelimiz adına sizlere en iyi dileklerim ile saygı ve selamlarımı sunuyorum.

Melih KARALAR

T.C. Sidney Başkonsolosu