Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Tarihi ve Önceki Başkonsoloslarımız

TARİHÇE

Türkiye ile Avustralya arasındaki diplomatik ilişkiler 1967 yılında kurulmuştur. İki ülke arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasını takiben 1 Kasım 1969 yılında Sidney Başkonsolosluğu bugün halen faaliyette bulunduğu binada hizmete açılmıştır.

 

Uzun süre kiralık olarak kullanılan hizmet binası 20 Ağustos 1984 yılında satın alınmak suretiyle devlet malı olmuştur. Yüzyıllık geçmişe sahip bir mahallede esasen 1912 yılında inşa edilmiş olan binamız, Sidney şehri Woollahra Bölge Belediyesinin “Kültürel Miras” listesi kapsamındadır.

 

Başkonsolosluğumuzun hizmete açılmasından sonra ilerleyen yıllarda gerek Türkiye-Avustralya ilişkilerinin hacim kazanması, gerek bu ülkede bulunan vatandaşlarımızın sayılarındaki artış nedeniyle ortaya çıkan ihtiyaçlar çerçevesinde, Başkonsolosluğumuz bünyesinde 1977 yılında Ticaret ile İdari ve Sosyal İşler Ataşelikleri, 1994 yılında ise Eğitim Ataşeliği faaliyete geçmiştir.

 

Sidney Başkonsolosluğu1970’li yıllarda baş gösterip 1980’li yıllarda süren ASALA örgütü tarafından gerçekleştirilen terör saldırılarına kurban vermiş olup, Sidney Başkonsolosu Şarık Arıyak ile Koruma Görevlisi Engin Sever 17 Aralık 1980 tarihinde anılan terör örgütünün silahlı saldırısı neticesinde katledilmiştir.

ÖNCEKİ BAŞKONSOLOSLAR

 
Zübeyir Bensan
Başkonsolos (MM)
01.01.1969-01.01.1973
Kemal Arıkan
Başkonsolos (MM)
31.05.1973-05.07.1976
Çetin Oran
Başkonsolos (MM)
01.07.1976-01.11.1977
Şarık Arıyak
Başkonsolos (MM)
30.11.1977-17.12.1980
Yüksel Kemal Tamtekin
Başkonsolos (MM)
20.03.1981-10.06.1985
Alptekin Ünlütürk
Başkonsolos (MM)
01.09.1985-01.09.1989
Oral Akgün
Başkonsolos (MM)
31.08.1989-15.09.1993
Yavuz Aktaş
Başkonsolos (MM)
15.09.1993-01.09.1995
Ferit Ergin
Başkonsolos (MM)
01.09.1995-01.10.1999
Niyazi Adalı
Başkonsolos (MM)
01.10.1999-01.10.2003
Nihat Erşen
Başkonsolos (MM)
01.10.2003-01.10.2007
H. Renan Şekeroğlu
Başkonsolos (MM)
25.09.2007-31.08.2010
Gülseren Çelik
Başkonsolos (MM)
01.12.2010-27.02.2014
Şeyda Hanbay Arca
Başkonsolos (MM)
01.03.2014-31.01.2017
Melih KARALAR
Başkonsolos (MM)
01.02.2017-