Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Irak’ın Kerkük Şehrinde Bugün Düzenlenen Saldırı , 11.12.2008

Irak’ın Kerkük şehrinde bugün (11 Aralık) gerçekleştirilen bombalı intihar saldırısında son bilgilere göre 55 kişinin hayatını kaybettiği, 93 kişinin ise yaralandığı üzüntüyle öğrenilmiştir.

Irak’ın etnik ve mezhepsel zenginliğinin, ülke halkının barış içinde bir arada yaşama arzusunun sembolü olan Kerkük’te düzenlenen bu alçakça saldırıyı şiddetle kınıyor, saldırıda hayatını kaybeden Iraklı kardeşlerimizin ailelerine başsağlığı, yaralananlara da acil şifalar diliyoruz.

Sözkonusu menfur saldırının, Irak’ın güvenlik ve istikrarının düzelmekte olduğu, demokratik sistemin güçlenme işaretleri verdiği, ülke halkının egemenliğini tam anlamıyla yeniden kazanmaya başladığı bir aşamada meydana gelmesi son derece düşündürücüdür.

Irak’ın içinden geçmekte olduğu bu hassas dönemin, ülkenin birlik ve bütünlüğünü bozmak ve ülkeyi tekrar kaosa sürüklemek isteyen mihraklarca istismar edilmesi tehlikesine karşı tüm Iraklıların gerekli tedbirleri almaları, sağduyu ve soğukkanlılıkla hareket etmeleri büyük önem taşımaktadır.

Ülkemiz her zaman olduğu gibi, dost ve kardeş Irak halkının bu kritik dönemi barış ve güven içerisinde atlatabilmesi için elinden gelen her türlü yardımı yapmaya hazırdır.