Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Gazze Şeridi'ndeki Gelişmeler , 16.01.2009

Gazze Şeridi’nde 27 Aralık’tan bu yana yaşanan trajedinin devam etmesinden derin üzüntü ve kaygı duyuyoruz. Çok sayıda kadın ve çocuğun da aralarında bulunduğu 1000’den fazla ölü ve 4000’in üzerinde yaralı bulunmakta, bu sayı her geçen an artmaktadır. Aralarında Birleşmiş Milletler binalarının da bulunduğu sivil hedefler vurulmaya devam etmektedir. Trajedinin boyutları tahammül sınırlarını aşmıştır.

İsrail’e Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 1860 sayılı Kararı’na uyarak Gazze’ye yönelik askeri harekâtını derhal durdurma çağrımızı bir kez daha yineliyoruz.

Gazze’de ateşkesin tesis edilmesine yönelik çalışmalar biran önce neticelendirilmelidir. Türkiye de bu doğrultudaki gayretlerini kararlılıkla sürdürmektedir.

Halen bölgede bulunan heyetimiz, yoğun bir mekik diplomasisi gerçekleştirmektedir. Taraflarla yapılan görüşmelerde ilerlemeler kaydedilmiştir. Taraflara uygulanabilir somut çözüm önerileri sunulmuştur. Çalışmalar devam etmektedir.

Bu ortamda can kaybının artmasına yolaçan askeri saldırıların yoğunlaşmasını kınıyor, uluslararası camiaya bu trajedinin son bulması için her türlü gayreti göstermesi çağrısında bulunuyoruz.

Diğer taraftan, insani yardımların kesintisiz ve aksamadan Gazze’ye ulaştırılmasının, halkın acılarının en azından hafifletilmesine yardımcı olması bakımından önemini bir kez daha vurguluyoruz.