Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Nsw Başbakanı Nathan Rees'in Türkiye'yi Ziyareti , 20.04.2009

Bilindiği üzere, New South Wales (NSW) Eyaleti Başbakanı Sayın Nathan Rees, Eyalet Başbakanlığı tarafından düzenlenen 2009 ANZAC Burs Programı çerçevesinde Çanakkale'de düzenlenecek anma törenlerine katılmak amacıyla ülkemize gidecek öğrencilere eşlik etmek üzere, 22-26 Nisan 2009 tarihlerinde Türkiye'ye bir ziyaret yapacaktır. Bu NSW Eyaletinden Başbakan düzeyinde Türkiye’ye yapılacak ilk resmi ziyaret özelliğini taşımaktadır.

 

Sözkonusu ziyaret öncesinde, 18 Nisan 2009, Cumartesi günü,  şehir içinde bulunan tarihi Viktorya Kışlasında (Victoria Barracks) yer alan Türkiye'den getirilerek dikilmiş olan yalnız çam (lone pine) ağacı önünde bir çelenk koyma töreni yapılmıştır.

 

Ülkemizi Başkonsolos Renan Şekeroğlu’nun temsil ettiği törende Başbakan Nathan Rees, NSW Eğitim Bakanı Verity Firth, NSW Muharip Gaziler Bakanı Graham West, Muharip Gaziler Derneği NSW Başkanı Don Rowe, Sidney'deki Yeni Zelanda Başkonsolosu, Türkiye’ye gidecek 12 kişilik öğrenci grubundan 4 öğrenci hazır bulunmuştur.

 

Tören vesilesiyle bir araya gelen Başbakan Rees ile Başkonsolos Şekeroğlu, Türkiye ile Avustralya arasındaki özel dostluk ilişkilerinin yanı sıra, NSW’de yaşayan vatandaşlarımızın örnek konumu ile ülkedeki saygın yerleri hakkında kısa görüş alış verişinde bulunmuşlar, Başbakan Rees ülkemize ilk kez yapacağı bu ziyaret nedeniyle duyduğu heyecan ve memnuniyeti dile getirmiştir.

 

Törende Başkonsolos Şekeroğlu tarafından Başbakan Rees’e Türkiye hakkında bir kitap, öğrencilere de ülkemiz hakkında birer kitap ile Sidney'deki Türk Hava Yolları Bürosunca temin edilen çeşitli hatıra eşyaları hediye edilmiştir.