Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Başkonsolos Şekeroğlu'nun 23 Nisan Mesajı , 22.04.2009

Değerli vatandaşlarım ve soydaşlarım,

Sevgili çocuklar,

 

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yarınların güvencesi olan çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını bu yıl yine büyük coşku ve gururla kutluyoruz.

 

Bundan tam 89 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulmasıyla milletimiz tek çatı altında toplanmıştır. Büyük fedakarlıklarla verilen bağımsızlık mücadelesinin ardından büyük bir zafer kazanılmış, milli iradenin egemen olduğu bu mücadele sonucunda Cumhuriyetimizin temelleri atılmıştır. İşte, Ulu Önder Atatürk bu ulusal mücadelenin önemine işaret ederek, gelecek nesillere olan sevgi ve güveninin göstergesi olarak onlara demokratik, laik ve çağdaş Cumhuriyete sahip çıkma görevini vermiştir.

 

Türk çocuklarının dünya çocuklarıyla beraber kutladığı 23 Nisan, dünyada çocuklara armağan edilen tek bayram olması nedeniyle de evrensel bir özellik taşımaktadır. Dünyanın bir barış ve sevgi dünyası olması için çalışmış, gücünü bu yönde kullanmış bir geleneğin sahibi olan Türk milleti, böylece gelecekte dünyayı yönetecek olan çocuklar aracılığı ile dünyada barış tohumlarının atılmasına da vesile olmaktadır.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, milletimizin hürriyetini ve egemenliğini sembolleştiren TBMM’yi ve büyük bir zafer kazanılarak kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni çocuklarımıza ve gençlerimize emanet eden devletimizin kurucusu Atatürk’ü minnet ve rahmetle anarken, umudumuz ve geleceğimiz sevgili çocuklarımızın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, onları sevgiyle kucaklıyorum.

 

 

Renan Şekeroğlu

T.C. Sidney Başkonsolosu