Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Haber Düzeltme , 02.05.2009

Dünkü Habertürk gazetesinde yayınlanan, Türkiye’nin 2009-2010 dönemi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine seçilmek için pek çok vaatte bulunduğu, bunların tutulmadığı ve zorda kalan Büyükelçi Baki İlkin’in istifa ettiğine ilişkin haber gerçeği yansıtmamaktadır. 

Bilindiği gibi ülkemiz, son yıllarda izlediği aktif dış politika çerçevesinde uluslararası alanda artan siyasi ve ekonomik rolüyle uyumlu olarak dünyanın her köşesinde yaşanan afet ve krizlerin çözümüne katkıda bulunmaya gayret etmekte ve kalkınmış ülkelerin yardım düzeylerini yakalayacak şekilde, ihtiyaç sahiplerine doğrudan insani ve kalkınma yardımı ulaştırmaktadır. Artan bu yardımlarımız sonucunda, ülkemiz, uluslararası alanda “yükselen donör ülke” olarak tanımlanmıştır. Bu duyarlılığımız BM Güvenlik Konseyi üyeliğimizden bağımsız olarak devam ettirilmektedir.  

Daimi Temsilci Büyükelçi Baki İlkin gerek seçim kampanyamız sırasında, gerek BM Güvenlik Konseyi üyeliğine seçildikten sonra Bakanlığımızın sağladığı destekle ilgili olarak herhangi bir şikayette bulunmamıştır. Görev süresi geçiş dönemini kapsayacak şekilde uzatılmış olan Büyükelçi İlkin, halen görevinin başındadır.