Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Başkonsolos Şekeroğlu'nun 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı Mesajı , 19.05.2009

Değerli vatandaşlarım ve soydaşlarım,

            Sevgili gençler,

 

            Bu yıl 19 Mayıs günü Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadeleyi başlatmak amacıyla Samsun’a çıkışının 90. yıldönümünü kutluyoruz.

 

19 Mayısa anlam veren, 19 Mayısı bayram yapan tartışmasız gerçek, koskoca bir milletin tek amaç etrafında bütünleşmesidir. O amaç, dünyada ve kendi coğrafyasında bağımsız, onurlu, başı dik ve müreffeh yaşayabilme amacı ve mücadelesidir. Büyük Önder Atatürk’ün liderliğinde başlatılan bu mücadele çağdaş Cumhuriyetimizin kurulmasıyla taçlanmıştır.

           

Büyük Önder, “en büyük eserim” dediği Cumhuriyetimizi gençlerimize emanet ederek, bir yandan Türk gençliğine olan güven ve sevgisini ortaya koyarken, bir yandan da Cumhuriyetimizin genç ve dinamik düşünen beyinlerin öncülüğünde daha ileri seviyelere ulaşacağı yönündeki inancına işaret etmiştir.

 

            Tarih boyunca bağımsız yaşamış ulusumuzun, ilelebet bağımsız yaşayacağını bütün dünyaya bir kez daha gösterdiği milli mücadelemizin başlangıcını temsil eden 19 Mayıs 1919 tarihinin 90. yıldönümünde, bize modern ve ulus egemenliğine dayanan Cumhuriyetimizi armağan eden Büyük Önder Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha saygıyla anıyoruz.

 

Bu vesileyle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı şahsım ve mesai arkadaşlarım adına en iyi dileklerimle kutluyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

 

Renan Şekeroğlu

T.C. Sidney Başkonsolosu