Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Sidney Film Festivali , 21.05.2009

Bu yıl 3-14 Haziran 2009 tarihleri arasında düzenlenecek olan 56. Sidney Film Festivalinde, Avustralyalı Türk yönetmen Serhat Karadere’nin ilk uzun metrajlı filmi olan “Cedar Boys” isimli filmi de gösterime girecektir.

 

Avustralya Film, Televizyon ve Radyo Okulunda yönetmenlik alanında eğitim almış olan Karadere, daha önce 2001 yılında  “Bound” adlı çalışmasıyla aynı festivalde kısa metrajlı film dalında birincilik ödülü kazanmıştır. Karadere, aralarında 13. Uluslararası Ankara Film Festivali, New York Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Film Festivali, Nescafe Kısa Metrajlı Film Ödülleri, Avrupa Birliği Film Ödülü, Berlin Uluslararası Film Festivali gibi birçok organizasyonda filmleriyle yer almıştır.

 

Karadere’nin “Cedar Boys” isimli filmi 8 ve 10 Haziran günlerinde olmak üzere iki defa gösterime sunulacaktır.

 

Diğer yandan, ünlü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan’ın, 2008 Cannes Film Festivalinde en iyi yönetmen dalında birincilik ödülü alan filmi “Üç Maymun” (Three Monkeys) da, Sidney Film Festivali çerçevesinde 3 ve 7 Haziran günlerinde gösterime girecektir.

 

Biletleri önceden ve hızlı bir şekilde tükenebilen 56. Sidney Film Festivali hakkında daha detaylı bilgi ve bilet rezervasyonları için www.sff.org.au  adresli internet sitesi ile 02/ 9690 5390 numaralı telefon numarasına başvurulması mümkündür.