Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Yunanistan'da Düzenlenen Bazı Etkinlikler , 21.05.2009

Yunanistan Parlamentosu 24 Şubat 1994 tarihinde kabul ettiği bir Yasa ile 19 Mayıs’ı sözde “Pontus Soykırımını Anma Günü” olarak ilan etmiştir.  Ülkemizi ve bilhassa  Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ü hedef alan sözkonusu karar, tarih bilincinden yoksun  çevrelerin husumet kampanyalarına zemin teşkil etmekte; Türk ve Yunan halkları arasında oluşturulmaya çalışılan dostluk ve güven ortamını aşındıracak bir yöne doğru ilerlemektedir.
 
Düzenlenen etkinliklere Parlamento mensupları, siyasi parti yetkilileri, yerel yöneticilere ilaveten Yunan Hükümeti temsilcilerinin de katılmış olmaları ve etkinlikler sırasında yetkililerce yapılan konuşmalar, ülkemize yönelik asılsız iddialara dayanan bu faaliyetlerin ardındaki desteği de gösterir niteliktedir.

Ülkemizi hedef alan, sağduyuyla bağdaşmayan ve tahrif edilmiş bir tarih anlayışına dayandırılan bu tutumu kınıyor ve bu iddianın sahiplerini tarihi gerçeklerle yüzleşmeye davet ediyoruz.

Bu vesileyle, Kurtuluş Savaşımız sırasında Yunanistan’ın Anadolu’da tevessül ettiği vahşet ve mezalimi ve bu bağlamda, Lozan Andlaşması’nın 59. maddesinin, “Yunan ordusu veya yönetiminin Savaş Hukuku kuralları hilafına Anadolu’da sebep oldukları yıkımın Yunanistan tarafından tazmin edilmesi”ni öngördüğünü hatırlatmak isteriz.