Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Pakistan'a Yönelik İnsani Yardım Paketi , 08.06.2009

Pakistan Hükümeti’nin terör odaklarına karşı yürüttüğü mücadele sonucunda bu ülkede ortaya çıkan insani krizin hafifletilmesi amacıyla dost ve kardeş Pakistan’a ilk aşamada yapmış olduğumuz 10 tonluk ilaç yardımı hakkında 25 Mayıs 2009 tarihli Basın Açıklaması ile kamuoyuna bilgi sunulmuştu. Sözkonusu Basın Açıklamamızda Pakistan’a yardımlarımızın süreceği hususuna da yer verilmişti.

Aradan geçen yaklaşık 10 günlük süre zarfında, insani krizden etkilenen Pakistanlı kardeşlerimize yönelik olarak derlenen 10 tonluk gıda ve hijyen malzemesinden müteşekkil ayni insani yardım paketi Hava Kuvvetlerimize ait bir nakliye uçağı ile geçtiğimiz hafta Pakistan’a ulaştırılmıştır.

Son olarak, Hükümetimiz, bu zor günlerinde ilave destek sağlamak üzere Pakistan Hükümeti’ne 10 milyon dolarlık bir nakdi yardımda bulunulmasını kararlaştırmış bulunmaktadır. Sözkonusu yardım, Sayın Bakanımızın 9-11 Haziran 2009 tarihlerinde Pakistan’a yapacağı ziyaret vesilesiyle Pakistan makamlarına iletilecektir.

Sözkonusu yardımlar, bir yandan ülkemizin dünyanın her bölgesinde meydana gelebilen insani krizlerin yol açtığı zorluklara ve acılara karşı sürekli artan duyarlılığının ve dayanışmasının yeni bir göstergesini, diğer taraftan dost ve kardeş Pakistan ile mükemmel ilişkilerimizin doğal bir yansımasını teşkil etmektedir.