Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Kuzey Kore Hakkındaki 1874 Sayılı Bm Güvenlik Konseyi Kararı , 16.06.2009

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi 12 Haziran 2009 tarihinde ülkemizin Başkanlığında toplanarak, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin 25 Mayıs 2009 tarihindeki nükleer denemesi ile müteakip tarihlerdeki füze denemelerine cevap niteliğindeki 1874 sayılı kararı oybirliği ile almıştır.

Bahsekonu karar, bir önceki 1718 sayılı karara kıyasla, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin mali işlemlerine ve silah sanayinin gelişmesine yönelik kısıtlamalar içermekte, ayrıca açık denizlerde seyreden ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile ticaret yapan gemilerin kargolarının denetimine ilişkin hükümler içermektedir.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın, BMGK’nin 1874 sayılı kararına tepki olarak 13 Haziran 2009 tarihinde yaptığı, plutonyum stoklarının silah haline getirileceği ve uranyum zenginleştirilmesi çalışmalarına başlanacağı yönündeki açıklamayı endişe verici buluyoruz.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyetini sorumlu davranmaya, ilgili BMGK kararları temelinde uluslararası toplum ile işbirliğinde bulunmaya davet ediyoruz. Başından beri desteklediğimiz Altılı Görüşme sürecinin canlandırılması için mümkün olan her türlü gayretin sarfedilmesi gerektiğini değerlendiriyoruz. BMGK üyeliğimiz ve ilgili Yaptırım Komitesi Başkanlığımız bağlamında Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti nükleer sorununun diplomatik yoldan çözümü için yürütülen çalışmalara olan desteğimiz sürecektir.