Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde Meydana Gelen Olaylar , 10.07.2009

5 Temmuz’dan beri acı olaylara sahne olan Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki durum Türkiye’nin ve kamuoyumuzun gündeminde en ön sırada yer almaya devam etmektedir. Çin Halk Cumhuriyeti makamlarının alacakları sağduyulu ve hukuki önlemler neticesinde durumun normale dönmesini beklemekteyiz.

Türkiye, Çin Halk Cumhuriyeti ile ilişkilerine çok önem vermektedir. Çin’in toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve ülkede yaşayan tüm etnik ve milli grupların barış, huzur, uyum ve refah içinde yaşamalarına da önem veren Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti’nin iç işlerine karışmak gibi bir niyeti yoktur, olmamıştır. Çin Halk Cumhuriyeti’nden de, aramızda bir dostluk köprüsü oluşturan Uygurların, barış, güven ve huzur içinde yaşamaları için gerekli ortamı sağlamasını bekliyoruz. Bunun, uluslararası toplum ve Türkiye için haklı bir beklenti olduğunu düşünüyoruz. Konuyla ilgili olarak sürdürdüğümüz temaslar da buna yöneliktir.

Çin ile gelişmekte olan ilişkilerimizin, Sayın Cumhurbaşkanımızın kısa süre önce gerçekleştirdikleri ziyaretinin kazandırdığı ivmeden de yararlanarak, her alanda ileriye götürülmesi için karşılıklı çabalarımız da tabiatıyla devam edecektir.