Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Bağdat Ve Musul'da Meydana Gelen Bombalı Saldırılar , 09.08.2009

7 Ağustos günü Musul’un kuzeyindeki Şerihan adlı Türkmen köyünde Cuma namazını müteakiben bomba yüklü bir araçla bir Şii camiine düzenlenen saldırı sonucu 37 kişi hayatını kaybetmiş, 276 kişi de yaralanmıştı.

Sözkonusu terör saldırısını müteakiben Bakanlığımızca yapılan açıklamada, menfur terör saldırısını şiddetle kınadığımız bildirilmiş ve Irak makamlarınca talep edilmesi halinde saldırıda yaralananlardan gerekli görülenlerin ülkemizde tedavi edilmeleri için gerekli tedbirleri almaya hazır olduğumuz ifade edilmişti.

Türkmen soydaşlarımız ve Irak makamlarının talebi üzerine, anılan saldırıda yaralanan 38 kişi ile beraberlerindeki 20 refakatçi, bugün (9 Ağustos) Musul’a gönderilen Hava Kuvvetlerimize ait özel bir uçak ile ülkemize getirilmektedirler. Yaralıların tedavileri Ankara’daki çeşitli hastanelerde gerçekleştirilecektir.

Öte yandan, Musul’a giden uçağımız saldırının gerçekleştiği Şerihan köyünde ihtiyaç duyanlara dağıtılmak üzere 200 koli kuru gıda malzemesi götürmüştür.

Ülkemiz Irak’ta terörün son bulmasını ve bu dost ve kardeş ülkenin en kısa sürede barış ve huzura kavuşmasını içtenlikle dilemektedir. Ancak, ihtiyaç olduğu sürece ülkemiz Iraklı kardeşlerinin yaralarının sarılmasına yardımcı olmaya devam edecektir.

Bu vesileyle, Irak’taki tüm tarafları bir kez daha ülkenin huzur ve refahına katkıda bulunmaya ve terör eylemlerinden uzak durmaya çağırıyoruz.