Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Irak'ta Meydana Gelen Terör Saldırıları , 19.08.2009

Irak'ın başkenti Bağdat'ta bugün (19 Ağustos) Başbakanlık, Meclis Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı başta olmak üzere pek çok kamu binasını hedef alan terör saldırıları düzenlendiği ve alınan bilgilere göre çok sayıda Irak vatandaşının hayatını kaybettiği ve yaralandığı büyük üzüntüyle öğrenilmiştir.

Saldırılardaki ana hedeflerden biri olan Maliye Bakanlığına yapılan saldırı, olay mahalline 400 metre uzaklıkta olan Bağdat Büyükelçiliğimizce de hissedilmiş, Büyükelçiliğimizin dış duvarlarında hafif hasar oluşmuştur. Büyükelçiliğimizde herhangi bir yaralanma veya can kaybı meydana gelmemiştir.

Bağdat'ta düzenlenen bu kanlı terör eylemleriyle, Irak'ta sağlanan barış ve istikrar ortamının hedef alındığı açıktır. Bu menfur terör saldırısını şiddetle kınıyor; saldırı sonucunda hayatını kaybeden Iraklı kardeşlerimizin ailelerine başsağlığı, yaralananlara da acil şifalar diliyoruz.

Türkiye, terör saldırısında yaralanan Irak vatandaşlarının tedavisini üstlenmeye ve ihtiyaç olması durumunda ilaç ve tıbbi malzeme yardımı yapmaya hazır olduğunu Irak makamlarına bildirmiştir.

Bu vesileyle, bu zor günlerinde, kardeş Irak halkı ve devletinin yanında olduğumuzu bir kez daha vurgularız.