Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün Bir Soruya Cevabı , 03.09.2009

Sayın Bakanımızın Cumhurbaşkanı Sayın Talat’ın davetine icabeten 1 Eylül 2009 tarihinde KKTC’ye gerçekleştirdiği çalışma ziyaretiyle ilgili olarak Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün yaptığı açıklamada kullandığı üslup ve ifadeler yadırganmıştır.

Kıbrıs’ta taraflar arasında kapsamlı çözüme ulaşmak amacıyla BM Genel Sekreteri’nin İyi Niyet Misyonu çerçevesinde sürdürülen müzakerelere ve bu hususta Kıbrıs Türk tarafının yapıcı tutum ve çabalarına Türkiye’nin tam destek verdiği; Türk tarafının 2009 yılı sonuna kadar kapsamlı çözüm hedefine ulaşılabilmesi için sürecin sonuç alıcı biçimde hızlandırılmasını teminen çaba sarf ettiği bilinmektedir. Sayın Bakanımızın ziyareti bu çerçevede gerçekleşmiştir. Kıbrıs’taki garantör ülkelerden biri olan Yunanistan’ın da sürece ve yılsonuna kadar kapsamlı çözüm hedefine yapıcı destek ve katkı sağlamasını beklemekteyiz.

Türkiye, Kıbrıs’ta adil ve kalıcı çözüme ulaşılmasıyla Kıbrıs Adası ve Doğu Akdeniz’in bir barış, istikrar ve işbirliği alanı haline gelmesini temenni etmektedir.