Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Afganistan'da 20 Ağustos 2009 Tarihinde Gerçekleştirilen Seçimlerin İkinci Tura Kalması , 21.10.2009

Afganistan Bağımsız Seçim Komisyonu tarafından, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci turunun 7 Kasım 2009 tarihinde düzenleneceği açıklanmıştır. Bu kararın Afgan halkı için hayırlı olmasını diliyoruz.

20 Ağustos 2009 tarihinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve Vilayet Şuraları seçimleri, zorlu koşullar altında, ancak Afgan halkının cesaretli ve kararlı duruşu sayesinde yapılabilmiştir. Her seçim deneyimi, hiç kuşkusuz demokrasinin kökleşmesi sürecinde bir adım teşkil etmektedir. Seçimlerin ilk aşamasını bir gözlem heyetiyle yerinde izleyen Türkiye, bu sürecin ülkenin kanunlarınca belirlenen çerçevede ve barışçıl bir şekilde ilerletilmesinden dolayı memnuniyet duymaktadır. Afganistan makamlarından talep gelmesi halinde, seçimlerin ikinci turu için de bir gözlem heyeti gönderilmesini hayırhahlıkla değerlendireceğiz.

Seçimlerin ikinci ve son aşamasının da barışçıl bir ortamda, adil ve şeffaf bir şekilde ve mümkün olan en geniş katılımla gerçekleştirilmesini diliyoruz. Afganistan’ın en kısa sürede ulusal birlik ve yeniden imar çabalarına odaklanması büyük önem taşımaktadır.

Türkiye, Afganistan’ın seçim sürecini başarıyla tamamlayarak, ülkenin istikrarı ile toplumsal ve siyasal ahenginin bundan güçlenerek çıkacağından kuşku duymamaktadır. Her zaman yanında olmaya devam edeceğimiz dost ve kardeş Afgan halkının halen karşı karşıya bulunduğu güçlükleri, beraberlik ve dayanışma içinde aşacağına inancımız tamdır.