Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Afganistan'da Cumhurbaşkanlığı Seçimleri , 03.11.2009

Afganistan Bağımsız Seçim Komisyonu tarafından dün (2 Kasım), Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci turunun yapılmayacağı ve Cumhurbaşkanı Hamid Karzai’nin seçimlerin galibi olduğu açıklanmıştır. Türkiye, Cumhurbaşkanı Karzai’yi yeniden seçilmesinden ötürü kutlar, yeni dönemin Afgan halkı için hayırlı olmasını diler.

20 Ağustos 2009 tarihinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve Vilayet Şuraları seçimleri, zorlu koşullar altında, ancak Afgan halkının cesaretli ve kararlı duruşu sayesinde yapılabilmiştir. Her seçim deneyimi, hiç kuşkusuz demokrasinin kökleşmesi sürecinde bir adım teşkil etmektedir.

Türkiye, Afganistan’ın istikrarı ile toplumsal ve siyasal ahenginin yeni dönemde daha da güçleneceğine kuşku duymamaktadır. Türkiye, her zaman yanında olmaya devam edeceği dost ve kardeş Afgan halkının halen karşı karşıya bulunduğu güçlükleri, beraberlik ve dayanışma içinde aşacağı inancındadır. Bu çerçevede Türkiye, yeni kurulacak yönetimin, ülkedeki tüm etnik gruplara kucaklayıcı ve kapsayıcı politikalarla yaklaşmasını, seçimlerde Cumhurbaşkanı Karzai’ye karşı mücadele veren farklı grupların da yeni yönetime destek olmasını arzulamaktadır.

Seçim sürecinin ardından, Afganistan’ın en kısa sürede ulusal birlik ve yeniden imar çabalarına da tekrar odaklanması büyük önem taşımaktadır. Afgan kardeşlerinin huzur ve refahı için yoğun bir yardım faaliyeti içerisinde olan Türkiye, bu katkılarını önümüzdeki dönemde de kararlı ve artan şekilde sürdürecektir.