Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Sözde "asuri Soykırımı Anıtı" Hakkında Duyuru , 03.12.2009

Asuri Evrensel İttifakı tarafından, Fairfield Belediyesi sınırları içerisinde sözde Asuri soykırımını anmak üzere bir anıt dikilmesi için Fairfield Belediye Meclisine bir teklif sunulduğu ve anılan önerinin 15 Aralık 2009 tarihli Fairfield Belediye Meclisi toplantısında görüşüleceği öğrenilmiştir.

 

Hiçbir tarihsel temele dayanmayan ve Avustralya’da uyum içinde yaşayan etnik topluluklar arasında ayrımcılık ve husumet yaratmaya hizmet edebilecek sözkonusu anıt teklifinin, mükemmel düzeydeki Türkiye – Avustralya ilişkilerinin doğasına da ters düşeceği açıktır.

 

Diğer yandan, Fairfield bölgesi sakinlerinin 4 Aralık 2009 Cuma saat 17.00’ye kadar, bahsekonu anıt önerisi hakkındaki görüşlerini mail@fairfieldcity.nsw.gov.au adresinden veya 9725 0222 telefon numarasından Fairfield Belediyesi yetkililerine iletmeleri mümkündür.

 

Tarihi hoşgörü üzerine kurulu Türk insanına atılan tek yanlı iftiraların bir başka örneğini teşkil eden sözkonusu anıt teklifi konusunda gerekli resmi girişimler yapılmakta ise de, bu konuda değerli vatandaşlarımızın da gereken hassasiyeti göstereceklerinden şüphe duyulmamaktadır.

 

Saygıyla duyurulur.