Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Uluslararası Denizcilik Örgütü Konsey Üyeliği Seçimleri , 27.11.2009

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Konsey üyeliği seçimleri 23 Kasım-4 Aralık 2009 tarihlerinde Londra’da gerçekleştirilmekte olan IMO 26. Genel Kurul toplantısının 27 Kasım 2009 tarihli oturumunda yapılmıştır. Sözkonusu seçimlerde “C” kategorisinden yeniden aday olan ülkemiz, oylamaya katılan 154 üye ülkeden 129’unun oyunu alarak Konsey üyeliğine tekrar seçilmiştir.

İki yılda bir yenilenen seçimlerde ülkemiz 1999 yılından bu yana “C” kategorisinden IMO Konsey üyeliğine seçilegelmiştir. Bu seneki seçimlerde ülkemiz önceki seçimlerde aldığı oylarını daha da artırmış, “C” kategorisindeki diğer adaylar arasındaki sıralamada dördüncü sıraya yükselmiştir.

Ülkemizin adaylığına gösterilen bu güven ve teveccüh Türkiye’nin denizcilik alanında kaydettiği somut ilerlemeler kadar çok yönlü dış politikamızın yarattığı olumlu etkinin de bir tezahürüdür. Üç yanı denizlerle çevrili ülkemiz Konsey üyeliği sırasında denizcilik alanında sahip olduğu imkân ve yetenekleri, bilgi ve tecrübe birikimiyle IMO çalışmalarına ve bağlı olduğu yüksek IMO hedeflerinin ilerletilmesine somut katkıda bulunmaya devam edecektir.