Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Almanya Dışişleri Bakanı'nın Ziyareti , 05.01.2010

Almanya Federal Cumhuriyeti (AFC) Şansölye Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sayın Guido Westerwelle’nin Sayın Bakanımızın davetine icabetle 6-8 Ocak 2010 tarihlerinde ülkemizi ziyaret etmesi ve bu çerçevede Ankara ve İstanbul’da temaslarda bulunması öngörülmektedir. Konuk Bakan’a belli başlı Alman şirketlerinin üst düzey yöneticileri ve çok sayıda medya mensubunun da refakat etmesi beklenmektedir.

Dışişleri Bakanı Sayın Westerwelle, ülkemizdeki temasları kapsamında Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Başbakanımız tarafından kabul edilecek, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan’la görüşecek, ayrıca Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen Bağış’la da bir araya gelecektir.

Sözkonusu ziyaret, AFC’de 27 Eylül 2009 tarihinde düzenlenen genel seçimler sonrasında Almanya’dan ülkemize Dışişleri Bakanı düzeyinde yapılan ilk ziyaret olması cihetiyle önem taşımaktadır. Bu vesileyle, Almanya’yla tarihten kaynaklanan yakın ilişkilerimizin daha da güçlendirilmesi ve Türkiye - Almanya arasında her alanda mevcut işbirliğinin daha ileriye taşınması hedeflenmektedir.

Türkiye’nin AB üyeliği süreci ve halihazırda devam etmekte olan katılım müzakereleriyle bağlantılı hususların da görüşmelerde ele alınması ve bu konulardaki görüşlerimizin Alman tarafına iletilmesi planlanmaktadır.