Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti İle Türksoy Arasında Evsahibi Ülke Anlaşması , 04.02.2010

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile merkezi Ankara’da bulunan Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) arasında Evsahibi Ülke Anlaşması, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Dussanbay Kasseinov tarafından 4 Şubat 2010 tarihinde, Ankara’da imzalanacaktır.

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan ve ülkemiz Kültür Bakanları tarafından 12 Temmuz 1993’de Almatı’da kurulan TÜRKSOY’a daha sonra gözlemci üye ülke statüsüyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu’na bağlı Altay Cumhuriyeti, Başkortostan Cumhuriyeti, Hakasya Cumhuriyeti, Saha (Yakutistan) Cumhuriyeti, Tataristan Cumhuriyeti, Tuva Cumhuriyeti ve Moldova Cumhuriyeti’ne bağlı Gagavuz Yeri Özerk Bölgesi de katılmıştır.

TÜRKSOY, Türk kökenli ve Türk dili konuşan ülke ve halkların tarihsel ve kültürel paydaşlıkları zemininde birbirlerini daha iyi anlamalarını, Türk dünyası halklarının tarihine, diline, kültürüne ve sanatlarına ilişkin bilimsel çalışmaların desteklenmesini, ortak kültürel değerlerin korunarak, gelecek kuşaklara aktarılmasını, üye devletler arasındaki kültürel işbirliği imkânlarının çeşitlendirilmesini ve geliştirilmesini amaçlamaktadır.

TÜRKSOY kapsamlı bilimsel, sosyal etkinlikleri ve yayınlarıyla, Türk kökenli ve Türk dili konuşan ülke ve halkların ortak kültürel zenginliklerinin, bu zenginliklerin kökleştiği coğrafyaların ötesinde de tanınmasına ve yaygınlaşmasına yönelik değerli katkılar sunmaktadır. Avrupa Konseyi ve UNESCO ile de ortak projeler yürüten TÜRKSOY’un uluslararası kültür politikalarının belirlenmesinde etkin bir kültürel işbirliği, dayanışma ağı ve merkezi olarak varlığı büyük önem taşımaktadır.

TÜRKSOY ile ülkemiz arasında imzalanmakta olan bu anlaşma TÜRKSOY ile çalışanlarının ülkemizdeki faaliyetleri sırasında yararlanacakları ayrıcalıklar ile bağışıklıkların hukuki açıdan belirlenmesi amacını taşımaktadır. Anlaşmanın, TÜRKSOY çalışmalarını kolaylaştıracak, somut katkıları olacağı değerlendirilmektedir.