Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün Bir Soruya Cevabı , 01.03.2010

Anılan mülakatı biz de gördük. Yönlendirici bir soru karşısında Cumhurbaşkanı Sayın Talat, hükümetimizin Kıbrıs’ta adil ve kalıcı bir çözüm bulunması yönündeki vizyonunu paylaştığını ve seçimi kaybettiği takdirde çözüm vizyonunun da bu gelişmeden kayba uğrayacağını ifade etmiştir.

Hükümetimizin iş başına geldiği günden beri Kıbrıs’ta kalıcı ve adil bir çözümü desteklediği doğrudur. Sayın Başbakanımızın “bir adım önde olmak” şeklinde ifade ettiği tutumumuzu, gerçekleştirdiklerimizle de ortaya koymuş bulunmaktayız. Nitekim, 2004 Nisan’ında Kıbrıs Türk halkının referandumlarda olumlu oy kullanmasını da teşvik ettik. Mevcut müzakere sürecinde de, Rum tarafının tüm uzlaşmazlığına ve müzakereleri uzatma çabalarına karşın Kıbrıs Türk tarafının yapıcı politikalarını desteklemeyi sürdürmekteyiz. Sayın Başbakanımız son olarak bu hafta sonu Kıbrıslı Türk ve Rum gazetecilerin de yer aldığı bir grubu kabul etmiş ve yapıcı politikamızı izah etmiştir.

Öte yandan, KKTC’de kusursuz işleyen bir demokrasi mevcuttur. Türkiye bu meyanda 18 Nisan tarihinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda her zaman olduğu gibi tarafsızlığını muhafaza etmekte ve tüm adaylara seçimlerde başarılar dilemektedir. Kıbrıs Türk Halkı’nın özgür iradesinin tecelli edeceği bu seçimlerde hangi aday seçilirse seçilsin çözüm konusundaki kararlılığımızın ve desteğimizin süreceği tabiidir.