Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Başkonsolos Şekeroğlu'nun 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Mesajı , 23.04.2010

Değerli vatandaşlarım ve soydaşlarım,

Sevgili çocuklar,

 

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yarınların güvencesi olan çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını bu yıl yine büyük coşku ve gururla kutluyoruz.

 

Bundan tam 90 yıl önce Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kurulmasıyla milletimiz tek çatı altında toplanmıştır. Büyük Millet Meclisi'nin ülkenin dört bir yanından gelen temsilcilerin katılımıyla açılması, Anadolu'da başlatılan hareketin hedefine uzanan süreçte çok önemli bir kilometre taşıdır. Böylelikle, ulusal egemenlik temelinde bağımsızlık ışığı tüm yurda yayılmış, Meclisimizin çalışmaları, Ulusumuza, savaşı yürütenlere büyük moral ve güç vermiştir.

 

Ulusça gösterilen özveriler ve katlanılan sıkıntılar, gelecek kuşakların, medeni dünyada eşit haklara sahip bir milletin, fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür çocukları olarak yaşamalarını sağlamıştır.

 

İşte, Ulu Önder Atatürk bu ulusal mücadelenin önemine işaret ederek, gelecek nesillere olan sevgi ve güveninin göstergesi olarak onlara demokratik, laik ve çağdaş Cumhuriyete sahip çıkma görevini vermiştir.

 

Türk çocuklarının dünya çocuklarıyla beraber kutladığı 23 Nisan, dünyada çocuklara armağan edilen tek bayram olması nedeniyle de evrensel bir özellik taşımaktadır.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, milletimizin hürriyetini ve egemenliğini sembolleştiren TBMM’yi ve büyük bir zafer kazanılarak kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni çocuklarımıza ve gençlerimize emanet eden devletimizin kurucusu Atatürk’ü minnetle anarken, umudumuz ve geleceğimiz sevgili çocuklarımızın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, tüm çocuklarımızı sevgiyle kucaklıyorum.