Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Irak Seçimleri , 27.03.2010

Irak’ta 7 Mart 2010 tarihinde başarıyla düzenlenen parlamento seçimlerinin sonuçlarının Irak Yüksek Seçim Kurulu tarafından dün (26 Mart) açıklanması memnuniyetle karşılanmıştır. Sonuçların Irak Federal Mahkemesi tarafından önümüzdeki günlerde onaylanmasıyla Irak’taki siyasi süreç ile demokratikleşme ve istikrar çabalarında önemli bir merhale daha aşılmış bulunacaktır. Türkiye, Irak’ta seçimlerle başlayan bu dönemde yeni hükümetin halkın özgür iradesini yansıtacak şekilde bir an evvel kurularak ülkenin bekleyen sorunlarının siyasi yöntemlerle çözümüne eğilmesini temenni etmektedir.

Dost ve kardeş Irak halkının karşı karşıya bulunduğu güçlükleri, beraberlik, hoşgörü ve sağduyuyla aşacağına inancımız tamdır. Bu vesileyle demokrasiyi sahiplenen tutumu nedeniyle Irak halkını bir kez daha kutlarız.

Öte yandan, seçim sonuçlarının açıklanması öncesinde Diyala’da düzenlenen bombalı saldırılarda 42 Irak vatandaşının hayatını kaybetmesi ülkemizi derin üzüntüye sevketmiştir. Bu menfur terör saldırısını şiddetle kınıyor ve Irak halkına başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.