Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Kırgızistan'da Meydana Gelen Olaylar , 07.04.2010

Kırgız Cumhuriyeti’nde dün Talas şehrinde başlayıp bugün başkent Bişkek’e sıçrayan olaylar kaygı ile izlenmektedir. Bu olaylarda can kayıplarının da olduğuna dair alınan bilgiler üzüntümüzü daha da artırmaktadır.

Bişkek’te Büyükelçiliğimiz, Ankara’da da Bakanlığımızda birer kriz masası teşkil edilmiş olup, olaylar ve bundan sonrasına ilişkin gelişmeler en üst düzeyde takip edilmektedir.

Dost ve kardeş bir ülke olarak gördüğümüz Kırgız Cumhuriyeti’nin istikrar, barış ve refahına büyük önem atfeden Türkiye, Kırgızistan’da istikrar ve güvenliğin temini istikametinde her türlü adımı atmaya hazırdır.

Kırılgan bir bölgede yer alan Kırgız Cumhuriyeti’nin istikrarı tüm bölge için önem taşımaktadır. Mevcut gerginliğin barışçıl diyalog yolu ile giderilmesini ve Kırgız Cumhuriyeti’nin bir an evvel iç istikrarına kavuşmasını temenni etmekteyiz.

Kırgız Cumhuriyeti’ndeki olaylardan vatandaşlarımız etkilenmemiş ve güvenliklerinin tehdit altında olduğuna dair bir bilgi intikal etmemiş olmakla beraber, Kırgızistan’da bulunan tüm vatandaşlarımızın müteyakkız olmaları konusunda Bişkek Büyükelçiliğimizce gerekli uyarılar yapılmıştır. Büyükelçiliğimiz ayrıca, Kırgızistan’daki bütün Türk kurum/kuruluşlarının güvenliğinin sağlanmasını Kırgız yetkililerden resmen talep etmiştir.