Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

E-pasaport Uygulaması , 10.05.2010

e-Pasaport uygulamasına ilişkin olarak Bakanlığımızdan alınan duyurunun metni aşağıda sunulmuştur. Diğer yandan, gerekli teknik teçhizat halihazırda ulaşmamış olduğu için, henüz Başkonsolosluğumuzca e-pasaport başvurusu alınmasına başlanmamıştır. Başkonsolosluğumuzca müracaatların alınmaya başlanacağı tarih daha sonra ilan edilecektir.

 

“İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları tarafından yürütülen ortak çalısma sonucunda, biyometrik özeliklere sahip e-Pasaportlar 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren kullanıma sunulacaktır.

 

Vatandaşlarımız e-Pasaport başvurularını ülkemizde 81 il ve 110 ilçe Emniyet Müdürlüklerine, yurt dışında ise bağlı bulundukları konsolosluklara yapabileceklerdir.

 

e-Pasaport uygulaması konusunda vatandaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla hazırlanan e-Pasaport web sitesi www.epasaport.gov.tr adresinde bugünden itibaren hizmete sunulmuştur.

 

Sözkonusu web sitesi üzerinden iletilecek bilgi talepleri mümkün olan en kısa sürede cevaplandırılacaktır.

 

           e-Pasaport konusunda olabilecek tüm soruları cevaplamak ve ayrıca randevu taleplerini karşılamak amacıyla kurulan e-Pasaport Çağrı Merkezi de 15 Mayıs 2010 tarihinde  hizmete girecektir.

 

e-Pasaport Çağrı Merkezi’ne ulaşılabilecek telefon numarası, (216) 444 30 20’dir

 

Vatandaşlarımızın e-Pasaport başvurusu için 23 Mayıs 2010 tarihinden itibaren www.epasaport.gov.tr  üzerinden veya e-Pasaport Çağrı Merkezi’nden  randevu talebinde bulunmaları da mümkün olacaktır.”

 

            Saygıyla duyurulur.