Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

E-pasaport Başvuruları , 01.06.2010

Bilindiği üzere yüksek güvenlik özellikli e-Pasaportlar 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren kullanıma başlanacaktır. Bu çerçevede, Başkonsolosluğumuzca da bu tarihten itibaren e-Pasaport başvuruları alınacaktır.

 

e-Pasaport başvurusu için gerekli evrak üç adet biyometrik özellikli fotoğraf ve nüfus cüzdanı ile ödenecek ücretten ibarettir. Pasaport ücretleri, her yılın başında Maliye Bakanlığı tarafından belirleniyor olup, halihazırda yeni pasaportlar için bir ücret değişikliği sözkonusu değildir. Bir başka deyişle eski pasaport ücretleri geçerlidir.

 

Öte yandan, ellerinde geçerli eski pasaportlar bulunan vatandaşlarımızın mutlaka hemen yeni e-pasaport alması gerekmemektedir. Eski pasaportlar 2015 yılına kadar geçerliliğini korumaktadır. Bununla birlikte, önceki pasaportunun geçerlik süresi yenisine eklenerek, yeni e-pasaport alınması da mümkündür.

 

e-Pasaport uygulaması konusunda vatandaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla Dışişleri Bakanlığımızca hazırlanan e-Pasaport web sitesi www.epasaport.gov.tr adresinde hizmete sunulmuştur. e-Pasaportlarla ilgili sıkça sorulan soruların yanıtlarına bu adresten erişmek mümkündür.

 

Saygıyla duyurulur.