Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Japonya’nın Kushimoto Kasabasında Gerçekleştirilecek Ertuğrul Fırkateyni Faciası'nın 120.yıldönümünü Anma Törenleri Ve Törenler Vesilesiyle Açılışı Yapılacak Atatürk Heykeli , 03.06.2010

1890 yılında meydana gelen Ertuğrul Fırkateyni kazasında hayatını kaybeden denizcilerimizi anmak üzere Japonya’nın Kushimoto kasabasında her yıl 3 Haziran günü törenler düzenlenmektedir.

“Türkiye’de Japonya Yılı” olarak kutlanmakta olan 2010 senesi, aynı zamanda Ertuğrul Fırkateyni’nin Japonya açıklarında batmasının 120. yıldönümüdür ve Türk-Japon ilişkileri açısından ayrı bir önem taşımaktadır. Bu çerçevede, bugün (3 Haziran) Kushimoto’da kara ve deniz törenleri düzenlenmekte, etkinliklere Mehteran Bölüğümüz de katılmaktadır.

Kushimoto kasabasına bu vesileyle, Tokyo Büyükelçiliğimiz ve Japon makamlarının ortak çabaları ve katkılarıyla bir Atatürk heykeli dikilecek olması, 2010 Anma Törenlerini daha anlamlı ve özel kılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Atatürk’ün anısının, tarihi ve dostane ilişkilere sahip olduğumuz Japonya’da yaşatılmasına vesile oluşturacak bronzdan yapılmış, kaidesiyle birlikte 7 metre yüksekliğindeki görkemli heykelin açılışının böylesine anlamlı bir günde gerçekleştirilecek olması, Türk-Japon ilişkilerine karşılıklı olarak verilen değerin de bir göstergesidir.