Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Türkiye, Afganistan Ve Pakistan Üçlü Dışişleri Bakanları Toplantısı , 04.06.2010

Türkiye, Afganistan ve Pakistan arasında 2007 yılında girişimlerimiz sonucunda başlatılan Üçlü Zirve Süreci kapsamında, 7 Haziran 2010 tarihinde İstanbul’da Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Afganistan Dışişleri Bakanı Zalmay Resul ve Pakistan Dışişleri Bakanı Mahdum Şah Mahmud Kureyşi’nin katılımıyla Dışişleri Bakanları Üçlü Toplantısı gerçekleştirilecektir. Sözkonusu toplantı 1 Nisan 2009’da düzenlenen Üçüncü Zirve’de alınan karar uyarınca yapılmaktadır.

Üçlü Süreç, Afganistan ve Pakistan’la mevcut kardeşlik ve dostluk bağlarımız temelinde sürdürdüğümüz yakın ilişkilerimizin önemli bir veçhesini teşkil etmektedir. Bahsekonu süreç, ekonomi, kalkınma, güvenlik ve parlamentolar arası temaslar gibi değişik boyutları içermektedir.

Dışişleri Bakanları anılan toplantıda Üçlü Süreçte gelinen aşamaya dair tespitlerini paylaşacaklar, önümüzdeki döneme dair atılabilecek adımlara ilişkin görüş alışverişinde bulunacaklardır. Toplantı, 2-4 Haziran’da düzenlenen Barış Jirgası ve 20 Temmuz’da gerçekleştirilecek Kabil Konferansı dahil Afganistan’a ilişkin güncel gelişmelerin ele alınmasına da imkan verecektir. Bu çerçevede, bölgesel işbirliğinin geliştirilmesi imkanları bir gündem maddesini teşkil edecektir. Bakanlar ayrıca, müteakip Zirve toplantısının hazırlıklarını değerlendireceklerdir