Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi (bm-ihk) “uluslararası Veri Toplama Misyonu” (international Fact Finding Mission) Heyetinin Ülkemizi Ziyareti , 22.08.2010

Gazze’ye insani yardım konvoyuna İsrail askeri kuvvetleri tarafından 31 Mayıs 2010 tarihinde yapılan saldırı ve sonuçlarını incelemek üzere, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi (BM-İHK) tarafından 2 Haziran 2010 tarihinde kurulan “Uluslararası Veri Toplama Misyonu” (International Fact Finding Mission) heyeti 22-29 Ağustos 2010 tarihlerinde ülkemizi ziyaret edecektir.

Ankara’da Sayın Bakanımızca kabul edilmesi planlanan heyetin, ziyareti süresince Ankara, İstanbul ve İskenderun’da temas ve incelemelerde bulunması öngörülmektedir. Heyetin ziyaret kapsamında Ulusal Araştırma ve İnceleme Komisyonu ile bir araya gelmesi, saldırıda yaralanan ve mağdur olan tanıkları dinlemesi ve ilgili Bakanlık ve kurumlarımızın yetkilileriyle görüşmesi beklenmektedir. Heyet ayrıca sekiz Türk ve bir ABD vatandaşının öldürüldüğü Mavi Marmara, Defne Y ve Gazze gemilerinde incelemelerde bulunacaktır.

BM İnsan Hakları Konseyi’nin insan hakları ve temel özgürlüklerin evrensel düzeyde korunması ve geliştirilmesinde bugüne kadar gerçekleştirdiği önemli faaliyetler ve sergilediği çabalar ışığında, insan hakları alanında uzman, saygın şahsiyetlerden oluşan anılan Misyonu'nun hazırlayacağı rapor, 9 insanın hayatını kaybettiği olayla ilgili gerçeklerin ortaya çıkarılması acısından büyük önem taşımaktadır.

BM-IHK Veri Toplama Misyonuna çalışmaları sırasında her türlü kolaylık ve yardım gösterilecektir.