Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

29 Ağustos "nükleer Denemelere Karşı Uluslararası Gün" , 29.08.2010

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 29 Ağustos gününü “Nükleer Denemelere karşı Uluslararası Gün” ilan edilmesi için Kazakistan tarafından sunulan kararı, 64. oturum sırasında, 2 Aralık 2009 tarihinde oybirliği ile kabul etmiştir. Türkiye bu kararı memnuniyetle karşılamıştır.

Türkiye, nükleer silahsızlanma ve yayılmanın önlenmesi bakımından etkin bir tedbir teşkil edecek olan nükleer silah denemelerinin yol açtığı patlamalar ve diğer nükleer patlamalara son verilmesinin, nükleer silahsızlanma sürecinde anlamlı bir adım olacağını düşünmektedir. Bu bağlamda Türkiye, bu sonucun elde edilmesi için Nükleer Denemelerin Kapsamlı Yasaklanması Antlaşması (CTBT) ve Nükleer Denemelerin Kapsamlı Yasaklanması Antlaşması Örgütü’nün (CTBTO) önemli rolüne vurgu yapmaktadır.

Türkiye, “Nükleer Denemelere karşı Uluslararası Gün”ü nükleer patlamaların etkileri ve nükleer denemelerin yasaklanmasının nükleer silahlardan arındırılmış dünya hedefi bakımından önemi konularında uluslararası toplumun aydınlatılmasına katkı sağlayacak bir araç ve bu doğrultuda birlikte çaba sarfedilmesi için önemli bir fırsat olarak görmektedir.