Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Afganistan'da Gerçekleştirilecek Milletvekilliği Seçimleri , 16.09.2010

Afganistan’da 18 Eylül 2010 tarihinde milletvekilliği seçimleri düzenlenecektir. Afganistan’ın içinden geçmekte olduğu tarihi dönüşüm sürecinin önemli bir eşiğini teşkil edecek seçimlerin, güven ve huzur ortamında gerçekleştirilmesini temenni ediyoruz.

Afganistan’daki milli birliğin ve dayanışmanın, toplumun tüm kesimlerini kucaklayıcı bir anlayışla pekiştirilmesi, ülkede barış, istikrar ve refahın temininin de anahtarı niteliğindedir. Milletvekilliği seçimleri bu açıdan önemli bir işlevi haiz olup, seçimlerin dost ve kardeş Afgan halkını, ziyadesiyle layık olduğu barış, istikrar ve refaha daha da yaklaştıracağına ve ülkenin geleceğe güvenle bakmasına katkıda bulunacağına olan inancımız tamdır.

Türkiye, seçimlerin başarıyla gerçekleştirilmesini teminen Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından oluşturulan fona iki milyon ABD Doları tutarında katkıda bulunmuş olup, seçimleri izlemek üzere Afganistan’a bir seçim gözlem heyeti göndermektedir.

Afganistan’da barış ve istikrar için en başından beri çok yönlü ve kapsamlı şekilde gayret gösteren Türkiye, elinden gelen destek ve katkıyı sağlamayı sürdürecektir.