Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Parlamento Seçimleri Sonrası Irak'taki Durum , 28.10.2010

Türkiye, Irak’ta 7 Mart 2010 tarihinde gerçekleştirilen parlamento seçimlerinin ardından yedi ay geçmesine rağmen yeni hükümetin kurulamamış olmasının ülkedeki istikrarın tesisi çabalarına olumsuz şekilde yansımasından endişe etmektedir. Ülkemiz, ayrıca, siyasi sürecin uzamasının Irak halkının ihtiyaç duyduğu ekonomik kalkınma ve yeniden imar hamlesini geciktirmesinden dolayı üzüntü duymaktadır.

Bu itibarla Türkiye, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’nin, bu sürecin hızlandırılmasını teminen seçimlerden başarıyla çıkan dört ittifakın liderlerini biraraya getirmeye yönelik girişimini memnuniyetle karşılamaktadır.

Ülkemiz bu girişimin, seçimlerde ortaya çıkan dengeyi yansıtacak adil bir güç paylaşımı temelinde, tüm Irak halkını kucaklayacak bir ulusal ortaklık hükümetinin daha fazla vakit kaybedilmeksizin kurulmasıyla sonuçlanmasını temenni etmektedir.

Bu kritik süreçte Türkiye, Irak’ta demokrasinin hâkim kılınmasına, ulusal uzlaşı ve siyasi istikrarın sağlanmasına yönelik çabalara güçlü şekilde destek vermeyi sürdürecektir.