Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

P5+1 Ile İran Arasında 21-22 Ocak 2011 Tarihlerinde İstanbul’da Gerçekleştirilen Toplantı Hk. , 22.01.2011

P5+1 (ABD, RF, ÇHC, İngiltere, Fransa, Almanya) ile İran 21-22 Ocak 2011 tarihlerinde İstanbul’da ülkemizin evsahipliğinde biraraya gelmişlerdir. Taraflar, nükleer konularda işbirliği için ortak zemin bulunmasına yönelik temaslarda bulunmuşlar, bu vesileyle karşılıklı beklentilerini dile getirmişlerdir.

Görüşmeler sırasında Viyana Grubu ülkeleri (ABD, RF, Fransa) ile İran ilk kez ayrı bir toplantı da yapmışlardır.

Ülkemiz görüşmeler boyunca vaki talepler çerçevesinde taraflarla temas halinde olmuş, gerekli yapıcı telkinlerde bulunmuştur. Tabiatıyla, bu süreçte esas olan, tarafların kendi aralarında bir uzlaşmaya varmalarıdır.

Tarafların, önümüzdeki dönemde görüşmelerin sonuçları temelinde sorunlu konuların çözüme kavuşturulması amacıyla görüşmelere kapıyı açık bırakmalarını memnuniyetle karşılıyor ve İstanbul’da yapılan önerileri ayrıntılı biçimde değerlendirmelerini bekliyoruz.

Ülkemiz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sürecin ilerletilmesi, konunun barışçı bir çözüme kavuşturulması yönünde gayretlerini sürdürecektir.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi/Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Catherine Ashton ve P5+1 temsilcileri ile İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri Said Celili’ye İstanbul görüşmelerinde sergiledikleri açık fikirli tutum ve Türkiye ile yaptıkları işbirliği için teşekkür ediyor, bundan sonraki çabaları için de başarı dileklerimizi sunuyoruz.