Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Afganistan Halk Meclisi’nin Açılışı Hk. , 25.01.2011

Afganistan Halk Meclisi’nin 26 Ocak 2011 tarihinde Afganistan Anayasası çerçevesinde Cumhurbaşkanı Sayın Hamid Karzai tarafından açılarak görevine başlayacağı memnuniyetle öğrenilmiştir.

Halk Meclisi’nin çalışmalarına başlaması bu yıl toplumsal uzlaşı başta olmak üzere birçok alanda hedeflenen somut sonuçların alınması bakımından önem taşımaktadır.

18 Eylül 2010’da düzenlenen seçimlerle oluşan Halk Meclisi’nin daha fazla gecikmeden yeni yasama dönemini başlatması, Afganistan’da yürütme ve yasama erkleri arasında varılan, hukukun üstünlüğüne dayalı mutabakat çerçevesinde mümkün olmuştur. Bu mutabakat, önümüzdeki dönemdeki sınamaların işbirliği ruhu içinde aşılması iradesinin mevcudiyetini de ortaya koymaktadır. Halk Meclisinin açılışı ve bunu mümkün kılan mutabakat dost ve kardeş Afgan halkının ziyadesiyle layık olduğu barış ve huzur ortamı yönünde atılan önemli bir adımı teşkil edecektir.

Ülkenin demokratik gelişim sürecinde ilgili taraflarca bu şekilde sergilenen, Afganistan’ın geleceğini ön planda tutan, sorumluluk duygusuna sahip ileri görüşlü tutum her türlü övgüye layıktır.

Türkiye, Afganistan’da kalıcı barış, huzur ve istikrarın, toplumsal birlik ve dayanışma temelinde mümkün olacağına güçlü şekilde inanmaktadır. Türkiye, dost Afganistan’la dayanışma içinde hareket etmeyi ve elinden gelen içerikli katkıları yapmayı sürdürecektir.