Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Gdaü Gayrıresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı Hk. , 26.01.2011

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu 28 Ocak 2011 tarihinde Karadağ’ın Budva şehrinde düzenlenecek olan Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci (GDAÜ) Gayrıresmi Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılacaktır.

Ortak beşeri, tarihi ve kültürel birikime sahip olan ve başta Avrupa ve Avrupa-Atlantik kurumları ile entegrasyon olmak üzere benzer hedef ve değerleri paylaşan Balkan ülkelerini biraraya getiren GDAÜ süreci çerçevesindeki toplantıda, Balkanlarda son dönemde kaydedilen gelişmeler ele alınacak ve GDAÜ Karadağ Dönem Başkanlığının faaliyet programı görüşülecektir.

Bilindiği üzere Haziran 2009-Haziran 2010 döneminde GDAÜ Dönem Başkanlığını yürüten ülkemiz 23 Haziran 2010 tarihinde İstanbul’da yapılan Zirve Toplantısı ile Dönem Başkanlığı’nı Karadağ’a devretmiştir.

Türkiye, GDAÜ’nün, kalıcı barış ve istikrarın temini ve bu çerçevede bölgesel işbirliği ve sahiplenmenin geliştirilmesi bakımından büyük önem taşıdığını değerlendirmektedir.

Bu çerçevede, GDAÜ Troykasının üyesi olarak Türkiye, Karadağ Dönem Başkanlığı’na çalışmalarında her türlü desteği vermeyi sürdürecektir.