Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

27 Ocak 2011 Yahudi Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü Hk. , 27.01.2011

Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen 27 Ocak Yahudi Soykırımı (Holokost) Kurbanlarını Anma Günü vesilesiyle, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi rejimi altında hayatını kaybeden milyonlarca Yahudi ve birçok azınlık grubu mensuplarını saygıyla anıyoruz. En büyük Nazi ölüm kampı Auschwitz-Birkenau’nun kurtuluşunun 66. Yıldönümüne de denk gelen bugünde, Holokost’un geçmişe hapsedilip unutulamayacağını vurgularken, tarih boyunca insanlığa karşı işlenmiş bu en vahim suçtan insanlık adına dersler çıkartarak, daha iyi bir gelecek ve barış içinde bir dünya yaratmak için çalışmanın önemini hatırlıyoruz.

Türkiye, demokrasi ve insan haklarının korunması ve geliştirilmesine yönelik sarsılmaz inancından hareketle, Yahudi Soykırımının hatırlanması ve bundan dersler çıkarılması ile ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve anti-Semitizme karşı mücadelede izlemekte olduğu ilkeli siyaseti kararlılıkla sürdürecektir.

Bu vesileyle, İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi yönetiminin hedefi halindeki kişileri korumak ve kurtarmak için kendi hayatlarını dahi tehlikeye atmaktan çekinmemiş olan ve tarihimizle gurur duymamızı sağlayan diplomatlarımızı da saygı ve rahmetle anıyoruz.