Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Sayın Bakanımızın Bosna Hersek Ziyareti Hk. , 28.01.2011

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu ve beraberindeki heyet, 28-29 Ocak 2011 tarihlerinde Bosna-Hersek’e bir ziyaret gerçekleştirecektir.

Bakan Davutoğlu, Saraybosna, Banja Luka ve Mostar’daki temasları meyanında, B-H Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyeleri ve öndegelen siyasi parti liderleriyle, anayasa reformu ve hükümet kurma çalışmaları gibi önümüzdeki dönemde ülkeyi bekleyen ciddi sınamalar hakkında görüş alışverişinde bulunacak ve bu süreç zarfında Türkiye’nin olası katkılarını karşıtlarıyla değerlendirecektir.

Bakan Davutoğlu, Bosna-Hersek’in “Republika Srpska” entitesini ziyareti sırasında, Banja Luka’da, ayrıca Osmanlı eserlerinden “Serenica Evi” ve TİKA tarafından halen restorasyon çalışmaları devam eden Ferhadiye Camii’nde incelemeler yapacaktır.

Türkiye, Balkanlarda kalıcı barış, istikrar ve refahın sağlanması hususunda dost ve kardeş Bosna-Hersek’le ilişkilerine özel önem atfetmekte; bu ülkenin toprak bütünlüğü ve egemenliği ile Avrupa-Atlantik yönelimini kuvvetle desteklemektedir.

Bu vesileyle, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığını yürütmekte olan Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, Avrupa Konseyi çerçevesinde Bosna-Hersek’e sağlanabilecek katkıları da ele alacaktır.