Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Avustralya Dib Ziyareti Hk. , 28.01.2011

Avustralya Dışişleri Bakanı Sayın Kevin Rudd, 30 Ocak-1 Şubat 2011 tarihleri arasında ülkemize resmi bir ziyarette bulunacaktır.

Ziyaret kapsamında Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla 1 Şubat 2011 tarihinde yapılacak görüşmelerde ikili ilişkilerin tüm veçheleriyle ele alınması, bölgesel ve G-20 başta olmak üzere uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulması ve Dışişleri Bakanlıkları arasında bir Eylem Planı imzalanması öngörülmektedir.

Avustralya Dışişleri Bakanı’nın ayrıca İstanbul’da düşünce kuruluşları temsilcileri, işadamları ve akademisyenlerle biraraya gelmesi, Ankara’da ise Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu’nda (USAK), Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’yla birlikte bir panele katılması öngörülmektedir.

Çanakkale Kara Savaşları’nı Anma Törenleri vesilesiyle esasen her yıl Nisan ayında üst düzey Avustralyalı yetkililer ülkemizi ziyaret etmektedir. Bakan Rudd’ın, Anma Törenleri kapsamı dışında gerçekleştirilecek ikili resmi ziyaretinin, Avustralya ile ülkemiz arasındaki ilişkilere yeni bir içerik ve ivme kazandıracağına inanılmaktadır.