Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Ab Dışişleri Bakanları Gayrıresmi Toplantısı Hk. , 15.03.2011

AB Dönem Başkanı Macaristan tarafından 11-12 Mart 2011 tarihlerinde Gödöllö/Budapeşte’de “Gymnich” tipi AB Dışişleri Bakanları Gayrıresmi Toplantısı düzenlenecektir.

Bu formattaki ilk toplantının yapıldığı Almanya’daki Gymnich Şatosu’nun adıyla anılan sözkonusu toplantılar, her AB Dönem Başkanlığı tarafından altı aylık görev süresi içinde bir kez düzenlenmektedir. Toplantılarda, AB Dışişleri Bakanları AB’ye ve geleceğine ilişkin konuları ve AB’yi yakından ilgilendiren bölgesel ve uluslararası gelişmeleri ele almaktadırlar.

Son dönemde Kuzey Afrika ve Orta Doğu’da yaşanan gelişmeler ve diğer global düzeydeki sınamaların ortaya çıkardığı jeopolitik konjonktürü etraflıca ele alabilmek amacıyla, bu kez “Gymnich” kapsamında aday ülkelerle gerçekleştirilen mutat çalışma kahvaltısı veya öğle yemeğine ilaveten üyelerle birlikte kapsamlı bir çalışma toplantısı düzenlenecektir. Bu çerçevede, Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu 12 Mart günü düzenlenecek çalışma kahvaltısına ve müteakip toplantıya katılarak, son dönemdeki gelişmeler çerçevesinde Kuzey Afrika ve Orta Doğu başta olmak üzere, bölgesel ve uluslararası diğer konularda da AB’li mevkidaşları ile görüş alışverişinde bulunacak, bölgemizde yaşanan gelişmelere ilişkin ülkemizin yaklaşımını ve girişimlerini AB’li ortaklarımızla paylaşacaktır. Sayın Bakanımız, toplantı marjında ayrıca AB ülkelerinden mevkidaşlarıyla ikili temaslar gerçekleştirecektir.

Türkiye, AB ile katılım müzakereleri yürütmekte olan müstakbel bir üye ülke olarak, dış ve güvenlik politikaları alanında Türkiye ile AB arasındaki diyalog ve istişarelerin güçlendirilmesinin mevcut jeopolitik gelişmeler karşısında yararlı olduğunu düşünmektedir.