Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Akpm 2011 Genel Kurulu'nun İlkbahar Oturumu Hk. , 14.04.2011

 
Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin dönem başkanlığını 10 Kasım 2010 tarihinden bu yana sürdüren Sayın Bakanımız, 11-15 Nisan 2011 tarihlerinde Strazburg’da gerçekleştirilecek Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Genel Kurulu’nun İlkbahar Oturumu’na katılacaklardır. 12 Nisan Salı günü Genel Kurul’a Bakanlar Komitesi faaliyet raporunu sunacak olan Sayın Bakanımız bilahare parlamenterlerin yöneltecekleri soruları yanıtlayacaklardır.

Sayın Başbakanımız da konuk Hükümet Başkanı sıfatıyla İlkbahar Oturumu’na katılarak, 13 Nisan, Çarşamba günü Genel Kurul’a hitap edecekler ve hitapları sonrasında parlamenterlerin yöneltecekleri soruları yanıtlayacaklardır.

Sayın Başbakanımızın Strazburg ziyaretleri, dönem başkanlığını yürütmekte olan ülkemizin Avrupa Konseyi’ne verdiği güçlü desteği teyid edecektir.

Strazburg ziyaretleri kapsamında Sayın Başbakanımız ve Sayın Bakanımızın, AK Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ve AKPM Başkanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmeleri ve ikili temaslarda bulunmaları öngörülmektedir.

Türkiye, 11 Mayıs 2011 tarihine kadar devam edecek AK Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığı sırasında, AK’ın uluslararası alandaki siyasi rolünün, görünürlüğünün ve etkinliğinin arttırılması amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Bu kapsamda, 26-27 Nisan 2011 tarihlerinde İzmir’de “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Geleceğine İlişkin Yüksek Düzeyli Konferans” ile 11 Mayıs 2011 tarihinde İstanbul’da 121. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi toplantısı gerçekleştirilecektir.

Ülkemiz, 11 Mayıs tarihinde düzenlenecek Bakanlar Komitesi sırasında dönem başkanlığını Ukrayna’ya devredecektir.