Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Suriye'deki Olaylar Hk. , 14.04.2011

Dost ve kardeş Suriye’de cereyan eden olayları yakından takip ediyoruz. Bu olaylarda meydana gelen can kayıplarını ve yaralanmaları üzüntüyle karşılıyoruz. Hayatını kaybedenlere Tanrı’dan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralananlara acil şifa diliyoruz.

Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın talimatı doğrultusunda, olaylarda meydana gelen can kayıplarının faillerini saptamak için soruşturma başlatılmasını ve gözaltına alınan kişilerin salıverilmesi kararını doğru yönde atılmış adımlar olarak değerlendiriyoruz. Suriyeli yetkililerin halkın meşru taleplerinin ve beklentilerinin karşılanmasını teminen siyasi, sosyal ve ekonomik alanlarda reform çalışmalarının başlatılması konusundaki açıklamalarını memnuniyetle karşılıyoruz. Gerekli çalışmaların süratle tamamlanarak alınacak kararların zaman kaybedilmeden uygulamaya konulması son derece önemlidir.

Türkiye, köklü ve sarsılmaz bağlara sahip olduğu Suriye’nin huzur, refah ve istikrarı ile dost ve kardeş Suriye halkının mutluluk ve esenliğine büyük önem atfetmektedir. Suriyeli kardeşlerimizin reform sürecinin ilerletilmesi yönünde atacaklarını ilan ettikleri adımları yürekten destekliyoruz. Türkiye, reform süreci çerçevesindeki çalışmalara elinden gelen her türlü desteği vermeye ve katkıda bulunmaya hazırdır.