Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Başkonsolos Gülseren Çelik'in 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Çençlik Ve Spor Bayramı Mesajı , 18.05.2011

Sevgili Gençler,

Değerli Vatandaş ve Soydaşlarım,

Bu yıl Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadeleyi başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 92. yıldönümünü kutluyoruz. 19 Mayıs 1919 tarihi büyük Türk milletinin yeniden dirilişinin ve modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulma sürecinin başlangıcıdır.  

Yüce Türk Milleti, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkarak Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı başlatmasının ardından dört yıl gibi kısa bir sürede önce vatanı işgal eden düşmanları yenerek bağımsızlığına tekrar kavuşmuş, ardından Cumhuriyeti kurarak ulusal egemenliği hakim kılmıştır. 

Ulu önder gençliğe hitabesinde “Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk İstiklalini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir” diyerek Türk gençliğine duyduğu güveni göstermiş ve Türk milletinin bağımsızlık ve egemenliğini gençlere emanet etmiştir.   

Türk milletinin gençlerine güveni tamdır ve geleceğine güvenle bakmaktadır.

Kurtuluş Savaşımızın başlangıcı 19 Mayıs 1919 tarihinin 92. yıldönümünde Büyük Önder Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anıyoruz.   

Bu vesileyle, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı en iyi dileklerimle kutluyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Gülseren Çelik                 
T.C. Sidney Başkonsolosu