Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

T.c. Sidney Başkonsolosu Gülseren Çelik’in 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı Mesajı , 20.04.2012

 

        

Değerli vatandaşlarım ve soydaşlarım,

            Sevgili çocuklar,

 

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yarınların güvencesi olan çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını bu yıl yine büyük bir coşku ve gururla kutluyoruz.

 

23 Nisan 1920 şanlı tarihimizdeki en önemli dönüm noktalarından birini teşkil etmektedir. Milletin iradesi sonucu Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulmuş, böylece egemenlik kayıtsız şartsız milletimizin olmuş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla sonuçlanan parlak bir geleceğin yolu açılmıştır.  

 

Büyük Millet Meclisi'nin ülkenin dört bir yanından gelen temsilcilerin özverili katılımlarıyla açılması, Anadolu'da başlatılan kurtuluş ve bağımsızlık hareketinin hedefine ulaşmasında büyük bir rol oynamış, Ulusumuza büyük bir moral ve güç vermiştir.

 

Türk çocuklarının dünya çocuklarıyla beraber kutladığı 23 Nisan, dünyada çocuklara armağan edilen tek bayram olması nedeniyle de evrensel bir özellik taşımaktadır.

 

Çocuklar insanlığın ortak umudu, geleceği ve en önemli hazinesidir. Çocuklarını en iyi biçimde yetiştirmek için çaba gösteren toplumlar geleceğe güvenle bakabilmektedirler.

 

Bu duygu ve düşüncelerle, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ve büyük bir zafer kazanılarak kurulan Türkiye Cumhuriyeti’ni çocuklarımıza ve gençlerimize emanet eden devletimizin kurucusu Atatürk’ü ve tüm şehit ve gazilerimizi minnetle anarken, umudumuz ve geleceğimiz sevgili çocuklarımızın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten duygularla kutluyor, tüm çocuklarımıza sağlık ve mutluluk dolu bir gelecek diliyorum.

  

          Gülseren Çelik

          T.C. Sidney Başkonsolosu