Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı , 29.08.2012

Değerli vatandaşlarım ve soydaşlarım,

 

Bu yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 90. yıldönümünü kutlamanın coşkusunu yaşıyoruz.

 

            Yüce Türk Milleti’nin, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde, 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’da başlattığı bağımsızlık ve egemenlik savaşı 30 Ağustos 1922 günü zaferle sonuçlanmış ve başarılarla dolu Türk tarihinde yeni bir sayfa açılmıştır.

 

Türk Milleti bu zaferle,  şartlar ne kadar çetin olursa olsun, işgale boyun eğmeyeceğini ve bağımsızlığı için canı pahasına savaşacağını tüm dünyaya göstermiş ve giriştiği bu onurlu mücadeleden başarıyla çıkmasını bilmiştir.  

 

            Büyük Taarruz ve Başkomutan Meydan Muharebesi’nde kazanılan zafer, Milli Mücadele’nin temel hedefi olan millet egemenliğine dayalı yeni bir devlete kavuşmamızın yolunu açmış ve bugün hepimizin iftihar ettiği Türkiye Cumhuriyeti’ni armağan etmiştir. 

 

Büyük zaferin 90. yıldönümünde, Türk ulusunun özgür ve bağımsız olarak yaşamasını canları pahasına sağlayan başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha saygıyla anıyoruz.

 

Bu duygularla, 30 Ağustos Zafer Bayramınızı şahsım ve mesai arkadaşlarım adına en iyi dileklerimle kutluyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

 

Gülseren Çelik

Başkonsolos