Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayramı Mesajı , 18.05.2014

Değerli vatandaşlarımız,

Sevgili gençler,

                                                                                                       

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı hepimize kutlu olsun.

Bugün tarihimizde bir dönüm noktasına  işaret eden milli bayramımızın gururunu yaşıyoruz, Bununla birlikte, Soma’da meydana gelen elim maden faciasında kaybettiğimiz vatandaşlarımızın acısını da yüreğimizde hissediyoruz. 

Bu vahim kazada hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Hepimizin başı sağolsun.

Atatürk’ün 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’a çıkması ile Türk Milli Mücadelesi fiilen başlamıştır.


Atatürk Cumhuriyetimizin kurulması yolunda ilk adımı atarken milletimizin bağımsızlık inancından ve vatan sevgisinden 
güç almıştır. İşte bu iradeyle Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlanması ve bağımsız bir devletin kurulması mümkün olabilmiştir.

Cumhuriyetimiz milletimizin birlik ve beraberliği sonucu 
ortaya çıkmış eşsiz bir eserdir. Genç nesillerimizin böylesine değerli bir esere sahip olmanın bilinciyle hareket ederek ülkemizi her alanda daha da ileriye götüreceklerine olan inancımız tamdır. Ülkemizin yarınları en önemli servetimiz olan  gençlerimize emanettir.

Avustralya’da yaşayan gençlerimizin ülkemizi en iyi şekilde temsil ettiğini ve hem vatanımıza hem de bulundukları topluma sağladıkları katkıları memnuniyetle gözlemliyoruz. Toplumumuzun birlik, beraberlik ve dayanışmasının sağlanmasında büyük rolü olan gençlerimize üstün başarılar diliyorum.

Bugünlere erişmemizi sağlayan  Büyük Atatürk başta olmak üzere, tüm silah arkadaşlarını ve Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını rahmet ve saygıyla anıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'mımızı kutluyor, hepinize saygı ve selamlarımı sunuyorum.

 

Şeyda Hanbay Arca

T.C. Sidney Başkonsolosu