Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

2014 Yılı Cumhurbaşkanı Seçimi İçin Avustralya’da Oy Kullanma Tarihleri Belli Olmuştur , 19.05.2014

2014 Yılı Cumhurbaşkanı Seçimi İçin Avustralya’da Oy Kullanma Tarihleri Belli Olmuştur

 

Önümüzdeki dönemde Türkiye’de gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın da oy kullanabilmeleri mümkün  olacaktır.

Bu çerçevede, aşağıdaki hususların dikkate sunulmasında yarar görülmektedir.

- Türkiye’de gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu 10 Ağustos 2014, seçimin ikinci tura kalması durumunda ise ikinci oylama 24 Ağustos 2014  tarihinde yapılacaktır.

 

- Avustralya’da yaşayan vatandaşlarımızın, 2014 yılı Cumhurbaşkanı seçiminde oy kullanabilecekleri tarihler ise aşağıdaki gibidir:

 

1.Tur Seçim Tarihi: 31 Temmuz-2 Ağustos (üç gün)

 

Gerekmesi halinde 
 

 2.Tur Seçim Tarihi: 17-19 Ağustos 2014 (üç gün)

 

- Yurtdışında yaşayan seçmen niteliğine sahip vatandaşlarımızın seçim döneminde oy kullanabilmeleri için “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olmaları gerekmektedir.  

“Yurtdışı Seçmen Kütüğü”nde yer almanın tek yolu “adres beyanı”nda bulunmaktır.

 

- Vatandaşlarımız, evvelce adres beyanında bulunmuşlarsa, Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olup olmadıklarını, seçim döneminden önce

 mutlaka
 Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın internet sitesinden (http://www.ysk.gov.tr/ysk/YurtDisiSecmenSorgu.html) kontrol etmelidirler.

 

- Yurtdışında yaşayan ve seçmen niteliğini taşımakla birlikte, Yurtdışı Seçmen Kütüğü’nde kayıtlı olmayan vatandaşlarımızın adres beyanlarının yapılması için veya kayıtlarında eksik ya da yanlış bilgi bulunan vatandaşlarımızın adres beyanlarının düzeltilmesi için;   
           

i) Başkonsolosluğumuza şahsen müracaatla “Adres Beyan Formu” doldurmaları, 
                

veya;

 

            ii) T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün internet      
sitesinden (
http://www.nvi.gov.tr/Hakkimizda/Projeler,Aks.html?pageindex=11)      indirebilecekleri Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlarımız İçin Adres Beyan Formu-B’yi   
(ön ve arka sayfa) eksiksiz doldurduktan sonra, nüfus cüzdanlarının önlü/arkalı         
fotokopisiyle birlikte posta yoluyla Başkonsolosluğumuza göndermeleri            
gerekmektedir.

 

- Görev bölgemizde ve “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”nde kayıtlı olan vatandaşlarımızın sözkonusu seçimlerde oy kullanabilmeleri için Başkonsolosluğumuz tarafından nerede sandık kurulacağı ayrıca duyurulacaktır. Vatandaşlarımızın T.C. kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı veya pasaportlarını ibraz ederek oy kullanmaları mümkün olacaktır.  

 

-İhtiyaç duyulması halinde vatandaşlarımız “0466 888 032” numaralı Başkonsolosluğumuz telefonuna seçimle ilgili sorularını yöneltebilirler.

 

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.