Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Başkonsolos Şeyda Hanbay Arca'nın 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı , 30.08.2014

Değerli vatandaşlarımız,

 

Asil Türk Milleti’nin kahraman Türk Ordusunun Başkomutanı Ulu Önder Atatürk'ün liderliğinde gerçekleştirdiği büyük zaferin 92. yıldönümünü Avustralya’da sizlerle birlikte idrak etmenin mutluluğunu yaşamaktayız.

30 Ağustos, Milletimizin tarihte eşi görülmemiş bir varoluş mücadelesi sergilediği Kurtuluş Savaşı'nı sonlandıran zaferin yıldönümüdür. Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıkmasıyla başlayan Milli Mücadelenin zafere ulaştığı tarihtir 30 Ağustos 1922. Türk milleti Büyük Zafer ile bağımsızlık inancı, hür ve müstakil yaşama kararlılığını tüm dünyaya bir kez daha ilan etmiştir.

Egemenliğimizi ve kayıtsız şartsız bağımsızlığımızı teminat altına alan 30 Ağustos Zaferi, Milletimizin bağımsızlık inancının ve vatan sevgisinin önünde hiçbir gücün duramayacağını tüm dünyaya kanıtlamıştır.

Başta milli mücadelemizin lideri ve Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.

Bu anlamlı günün 92. Yıldönümünü sizlerle birlikte anmaktan ayrı bir sevinç duyuyor, sahsım ve mesai arkadaşlarım adına hepinizin Zafer Bayramı’nı en içten duygularımla kutluyorum.

 

Şeyda HANBAY ARCA

T.C. Sidney Başkonsolosu