Türkiye Cumhuriyeti

Sidney Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Başkonsolos Şeyda Hanbay Arca'nın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Mesajı , 27.10.2014

Değerli vatandaşlarımız ve soydaşlarımız,

 

Bu yıl hep birlikte Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91. Yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutlarken, Cumhuriyetimizi nitelikleri ve kazanımlarıyla her geçen gün daha ileriye taşımanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.

 

Türk milleti, Atatürk’ün önderliğinde olağanüstü bir gayret ve fedakarlıkla yürütülen bağımsızlık mücadelesinde emsalsiz bir zafer elde etmiş ve ardından milletimizin kendi iradesi doğrultusunda yönetimde söz sahibi olmasını sağlayan Cumhuriyet'in kurulmasıyla kendi devletinin yegane sahibi olmuştur.  Demokrasi, laiklik, hukukun üstünlüğü, insan haklarına saygı gibi çağdaş temel değerler üzerinde yükselen Türkiye’mizin sağlam temelleri o  dönemde atılmıştır.


Hiç şüphe yok ki, Cumhuriyet’in reformist ve dinamik bir yapıda kurulmuş olması, bugün ve gelecekte güçlü adımlar atılması konusundaki en önemli dayanağımızı oluşturmaktadır. Çağdaşlaşma yolunda ortak ülkülere odaklanan milletimiz, farklılıklarını zenginliği kabul ederek, birlik içinde başarıyla geleceği inşa etmektedir.

Avustralya’da yaşayan vatandaşlarımızın ülkemizi en iyi şekilde temsil ettiğini ve hem vatanımıza hem de bulundukları topluma dilimizi, kimliğimizi, kültürümüzü, kısacası bizi biz yapan tüm değerlerimizi koruyarak sağladıkları katkıları memnuniyetle gözlemlediğimizi bu vesileyle bir kez daha ifade etmek isteriz.

Bu duygularla, Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve yurdumuz topraklarını vatan yapan tüm kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.

Görev bölgemizdeki bütün vatandaşlarımızın, sevgili çocuklarımızın ve gençlerimizin Cumhuriyet Bayramını şahsım, ailem ve mesai arkadaşlarım adına en iyi dileklerimle kutluyor, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

 

Şeyda HANBAY ARCA

Başkonsolos